Evenimente

Festivalul Inimilor, la Timișoara (program)

Festivalul Inimilor – Sărbătoarea folclorului mondial, începe mâine la Timișoara. Evenimentul, ajuns la cea de-a XXVIII-a ediție, are loc în perioada 5-9 iulie, de la ora 19:30, la Teatrul de Vară din Parcul Rozelor.

Desfășurat sub semnul prieteniei și al păcii, regalul folclorului mondial va fi adus de artiști de pe întreg mapamondul, spectatorii fiind invitați să descopere prin dans, muzică şi porturi tradiționale o mică parte a Patrimoniului Cultural Internaţional.

Festivalului Inimilor este primul eveniment românesc înscris în calendarul CIOFF (Comitetului Internațional de Organizare a Festivalurilor Folclorice), aflat sub patronaj UNESCO.

Ediția din acest an se va bucura de participarea extraordinară a unor artiști reprezentând țări precum: Argentina, Bulgaria, Columbia, Georgia, Polonia, Portugalia, Puerto Rico, Republica Belarus, Serbia, Spania și Turcia iar diversitatea folclorică a României va fi reprezentată de prestigioasele colective artistice: “Mureșul” din Tg.Mureș, „Cindrelul – Junii Sibiului” din Sibiu, ,,Doina Gorjului” din Tg.Jiu , “Ciprian Porumbescu” din Suceava, “Dor Transilvan” din Cluj Napoca , „Transilvania” din Baia Mare, “Bihorul” din Oradea.

Nu vor lipsi nici ansamblurile timişorene: “Banatul”, „ Doina Timișului” şi „Timișul”, formațiile naţionalităţilor conlocuitoare Eszterlanc” și “Mladost” precum și formații ale așezămintelor culturale din județele Caraș-Severin, Arad și Timiș.

Timp de cinci zile, între 19:30 și 24:00 muzica și dansul de pretutindeni va purta publicul prezent în Parcul Rozelor spre noi culturi, pentru a descoperi și înțelegere tradițiile și obiceiurile specifice fiecărui grup invitat.

PROGRAM

Miercuri, 5 iulie 2017, ora 19:30 – Parcul Rozelor
Spectacol susţinut de ansamblurile:
„Timișul” – tineret, „Zestrea Gugulanilor” – Caransebeș, „Armenișana”– Armeniș”, „Banatul” – Timișoara, Grupo „Francisco de Goya” – Spania, „Timișul” – Timișoara, „Gíbaro de Puerto Rico” – Puerto Rico, Folk Dance Ensemble „University 2″ – Georgia, „Doina Gorjului” – Tg. Jiu

Joi, 6 iulie 2017, ora 18:30 – Catedrala Ortodoxă Mitropolitană
Parada portului popular, defilare pe traseul: Catedrală – Operă – Catedrală – Parcul Rozelor.
ora 19:30 – Parcul Rozelor
Ceremonia de deschidere a festivalului, spectacol susţinut de ansamblurile: „Ghiocelul” – Giroc, „Edelweiss” – Deta, „Apăteana” și „Iorgovanul” – Arad, „Mladost” – Timișoara, „Lugojana” – Lugoj, „Bihorul”– Oradea, „Transilvania” – Baia Mare, Academia de Danzas y Compañía Internacional „Desde el Alma” – Argentina, „Ciprian Porumbescu” – Suceava, Ġzmir Hancı Folklor ve Müzik Gençlik Kulübü (AegeanFolk) – Turcia, „Cindrelul – Junii Sibiului” – Sibiu, Grupo Folclórico de Viana do Castelo – Portugalia, „Mureșul” – Tg. Mureș

Vineri, 7 iulie 2017, ora 19:30 – Parcul Rozelor
Spectacol susţinut de ansamblurile: „Cununița”– Bănia, Folk Ensemble „Balkan Youth” – Bulgaria, „Doina Timișului” – Timișoara, Representative Silesian Song and Dance Ensemble „Wroclaw” – Polonia, „Dor Transilvan” – Cluj-Napoca, Folk Dance and Music Group „Belaya Rus” – Republica Belarus, Itinerar folcloric cu Andreea Voica și Ansamblul „Timișul”.

Sâmbătă, 8 iulie 2017, ora 19:30 – Parcul Rozelor
Spectacol susţinut de ansamblurile: „Timișul”– copii – Timișoara, „Cununița”– Bănia, „Eszterlanc” – Timișoara, Kud Majdanpek – Serbia, Ballet Folclorico de Casanare – Columbia, Folk Ensemble „Balkan Youth” – Bulgaria, Grupo „Francisco de Goya” – Spania, Ġzmir Hancı Folklor ve Müzik Gençlik Kulübü (AegeanFolk) – Turcia, Academia de Danzas y Compañía Internacional „Desde el Alma” – Argentina, Representative Silesian Song and Dance Ensemble „Wroclaw” – Polonia, Grupo Folclórico de Viana do Castelo – Portugalia, Folk Dance Ensemble „University 2″ – Georgia, „Gíbaro de Puerto Rico” – Puerto Rico, Folk Dance and Music Group „Belaya Rus” – Republica Belarus, „Dor Transilvan” – Cluj-Napoca

Duminică, 9 iulie 2017, ora 11:30 – Muzeul Satului Bănăţean
Spectacol susţinut de formaţiile participante la festival
Ora 19:30 – Parcul Rozelor
Spectacol susţinut de ansamblurile: „Kud Majdanpek”– Serbia, Ballet Folclorico de Casanare – Columbia, Folk Ensemble „Balkan Youth” – Bulgaria, Grupo „Francisco de Goya” – Spania, Ġzmir Hancı Folklor ve Müzik Gençlik Kulübü (AegeanFolk) – Turcia, grup participanți la seminarul de folclor, Grupo Folclórico de Viana do Castelo – Portugalia, Representative Silesian Song and Dance Ensemble „Wroclaw” – Polonia, Academia de Danzas y Compañía Internacional „Desde el Alma” – Argentina, Folk Dance and Music Group „Belaya Rus”– Republica Belarus, „Gíbaro de Puerto Rico” – Puerto Rico, Folk Dance Ensemble „University 2″ – Georgia

Președinte Festival: Pavel Dehelean
Coordonator artistic: Toma Frențescu
Prezintă: Iuliana Tudor, TVR

Parteneri Media: TVR, TVR – Timișoara, Radio Timișoara

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Most Popular

To Top
Translate »

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co