Interne

Târgul de „Sfântul Dumitru” – eveniment la Muzeul Satului

Târgul de „Sfântul Dumitru” – eveniment la Muzeul Satului

afis a4VINERI, 25 OCTOMBRIE

12.00 Bun venit la Târgul de Sfântul Dumitru!

14.00 La şezătoare… cu meşterii populari
Meşteri în medalion – Dumitru Sofonea – cojocar, Drăguş, Braşov
Parteneriat – Primăria Drăguş

Prezentare de carte
Trei mari artişti: Nicolae Nica, Constantin Niţu, Ion Creţeanu
Autor – Dumitru Sârghie, Craiova, Dolj

12.00 – 14.00 Atelier de creaţie – modelaj în lut
Coordonatori: Livia şi Oana Răitaru (Sala de pedagogie)

12.00 – 18.00 Târgul meşterilor populari… Arome din bucătăria tradiţională… Produse bio.

SÂMBĂTĂ, 26 OCTOMBRIE

11.00 Sâmbăta de basm – poveşti cu o vedetă (surpriză)
Clasa 1 e şi Teatrul Zurli
(Scena Dumitra)
12.00 Ansamblul folcloric Drumul baltagului – Borca, Neamţ
Coordonator – prof. Ionel Alămâie

12.30 Din Ţara Făgăraşului…
Grupul folcloric Mugurii Drăguşului – Drăguş, Braşov

12.45 Cântecele noastre toate…
Gheorghiţa Nicolae, Alisa Toma, Iulia Mihai
Alin Suceveanu, Grigore Gherman

14.00 Bade bădişor – Lansare CD – Maria Stroia
Invitaţi: Constantin Arvinte, Georgel Nucă, Rodica Anghelescu, Doina Ghiţescu
Costume populare – prezentare din colecţia Maria Stroia

15.30 Armonii de toamnă
Formaţia instrumentală Trubadurii din Transilvania
Coordonator – Laurenţiu Pricop

Prezintă actorul Alexandru Nicolae Mihai

12.00 – 14.00 Atelier de creaţie – icoane pe sticlă
Stela Costache – Bucureşti (Biserica Dragomireşti)

09.00 – 18.00 Târgul meşterilor populari, arome din bucătăria tradiţională, produse bio.

DUMINICĂ, 27 OCTOMBRIE

12.00 Rapsodia naiurilor
Cornelia Tihon, Loredana Streche, Narcisa Băleanu
La acordeon – Daniel Bădoi

12.30 Neicuţă din Izbiceni – dialog muzical
Zorina Bălan – Izbiceni, Olt
Gigel Milcu – Corabia, Olt

13.00 Întâlnire interetnică

Ansamblul Orfeas al Uniunii Elene din România – Filiala Ploieşti
Coordonator – Florin Ogica

Ansamblul Vartavar al Comunităţii Armene din România
Coordonator – Hrant Terzian

Ansamblul Pilisterlu al Societăţii Culturale Aromâne
Coordonator – Chiraţa Gheorghe

15.00 Romanţe…
Bogdan Curta – Cluj-Napoca

15.30 Ritmuri coregrafice – Căluşarii şi Irish dance

Ansamblul Căluşul – Cârlogani, Olt
Coordonator – Nichita Dragomira

Irish Way – dans irlandez
Coordonator – Loredana Larionescu

Prezintă actorul Alexandru Nicolae Mihai

9.00 – 18.00 – Târgul meşterilor populari, arome din bucătăria tradiţională, produse bio.

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Most Popular

Imobiliare Valea Prahovei
To Top

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co